Tarihi ve Kutsal Mekanlar ile Büyüleyen Sergi: Amine Sultan Tan’ın “Ruh-u Revan” Sergisi.

İstanbul’un mistik ruhunu sanatın büyülü dokunuşuyla birleştiren ünlü ressam Amine Sultan Tan’ın “Ruh-u Revan” adlı sergisi, Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde kapılarını sanatseverlere açtı.

Sergide 20 yıldır resim sanatıyla uğraşan ve mukaddes mekanlar ressamı olarak tanınan Amine Sultan Tan’ın 10 yıllık bir süreçte tamamladığı 80 eseri sergileniyor.

Amine Sultan Tan’ın birbirinden eşsiz 80 parça yağlıboya eserinin yer aldığı serginin açılışını Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın eşi Sabriye Şentop gerçekleştirdi.

Serginin ilgi çeken parçalarından biri, “Zeytin Bahçesinde Kudüs” isimli eser. Bu özel eserin bir diğer orijinali Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evinde bulunuyor.   Bu eser Amine Sultan Tan tarafından yeniden resmedilmiş ve sergideki diğer özel parçalar arasında yerini almış. Ayrıca, sanatçının “Ayasofya ve Kudüs’ün Özgürlük Hikayesi” adlı başka bir eseri de yine Ankara’da cumhurbaşkanlığı külliyesi nde bulunuyor.

Amine Sultan Tan, sergisinde kutsal mekanların farklı ve orijinal yorumlarını sunuyor. Sergideki özel eserlerin bir kısmı sanatçının kendi kadrajından çektiği fotoğraflardan resmettiği yağlı boya tablolardan oluşuyor. Geçen hafta sanatseverlerin ilgisini çeken ve sergide sergilenen bir eser de Devlet Bahçeliye hediye edilmiş bulunuyor.

Sergideki eserler arasında Osmanlı resimlerinden doğa manzaralarına, çiçeklere ve üzümlere kadar çeşitli temalar işlenmiş. Amine Sultan Tan, Türkiye’nin kutsal mekanları ressamı olarak tanınmakla birlikte soyut ile klasik yağlıboya sanatının tüm alanlarında başarılı eserler üretiyor.

Sanatçının eserlerinde gerçekçi bir tarzı benimsediği görülüyor ve sıcak renkleri tercih ederek eserlerine derinlik katıyor. Amine Sultan Tan, resim yaparken adeta dua alanına girdiğini ifade ediyor ve sanatın kendisi için iltica zamanı ve iç dünyasını keşfetme yolculuğu olduğunu belirtiyor.

Amine Sultan Tan, 1975 yılında Konya’da doğmuş ve çocukluk yıllarından itibaren resme olan merakıyla şekillenmiştir. İstanbul’da birçok ressamla uzun yıllar çalıştıktan sonra, 15 yıldır atölye ve online derslerle yağlıboya eğitimi vermeye başlamış ve Üsküdar Belediyesi Altunizade Kültür Merkezi’nde özel dersler vermiştir. Şu anda ise Üsküdar merkezde, Gülfem Hatun Camii’nin karşısındaki köşkte, Amine Sultan Tan Resim Atölyesi ve Sanat Galerisi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Amine Sultan Tan, eserlerinin arkasındaki düşünceyi Sadi Şirazi’nin sözleriyle açıklıyor ve güzellikleri asıllarına dikkat çekmeyi, izleyicilerde farkındalık ve uyanış yaratmayı amaçladığını belirtiyor. ‘’Etrafı güzellik, iyilik ve sevgiyle donatmayı misyon edinmiş olan sanatçı, eserleriyle izleyicilere huzur ve mutluluk duyguları yaşatmayı hedeflemektedir.’’

“Ruh-u Revan” Sergisi, İstanbul’un mistik ve tarihi atmosferini sanatın büyülü dünyasında buluştururken, kutsal mekanların ve İstanbul’un tarihine yapılan sanatsal yolculukla ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Sergi, Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatseverleri bekliyor. Amine Sultan Tan’ın eserleriyle göz kamaştıran bu sergi, 4 Ağustos tarihine kadar ziyaret edilebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx