Macaristan’dan Ukrayna’ya 50 milyar euroluk AB yardımına veto

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya ile savaşın devam ettiği Ukrayna’ya 50 milyar euroluk yardım fonu sağlama planı Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a takıldı. Macaristan, üyelik müzakerelerinin başlatılması konusunda anlaşmaya varılmasından saatler sonra Ukrayna’ya yönelik 50 milyar euroluk AB yardım fonunu bloke etti.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki görüşmelerin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gece mesaisinin özeti: Ukrayna’ya ekstra paraya veto” ifadelerini kullandı. AB liderleri, Ukrayna’ya yardım görüşmelerinin önümüzdeki yılın başlarında yeniden başlayacağını söyledi.

MARK RUTTE: HÂLÂ BİRAZ ZAMANIMIZ VAR

Ukrayna’nın Rusya ile savaşta AB ve ABD fonları Kiev yönetimi için kritik öneme sahip. Maddi yardımın engellendiğini, AB liderlerinin Ukrayna ve Moldova ile üyelik müzakerelerini başlatma ve Gürcistan’a adaylık statüsü verme kararından kısa bir süre sonra Orban duyurdu.

Macaristan uzun süredir Ukrayna’nın üyeliğine karşı çıkıyordu ama bunu veto etmedi. Orban’ın maddi yardımı veto kararını yorumlayan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, “Hâlâ biraz zamanımız var, Ukrayna’nın parası önümüzdeki birkaç hafta içinde bitmeyecek” dedi.

Macaristan haricinde 26 ülkeyle anlaşmaya vardıklarını belirten Rutte, “Viktor Orban, Macaristan, henüz bunu yapamadı. Önümüzdeki yılın başlarında bir anlaşma yapabileceğimizden oldukça eminim. Ocak ayının sonlarını düşünüyoruz” diye konuştu.

MOLDOVA: UKRAYNA’NIN DİRENİŞİ OLMASA BUGÜN BURADA OLMAZDIK

Ukrayna, ABD’nin 61 milyar dolarlık savunma yardım paketinin de onaylamasını istiyor. Ama Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler arasındaki büyük anlaşmazlıklar nedeniyle bu karar da erteleniyor. Öte yandan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, üyelik kararının ülkesi ve Avrupa için bir ‘zafer’ olarak niteledi.

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, AB’ye katılım yolunu Ukrayna ile paylaşmanın bir onur olduğunu söyleyerek, “Ukrayna’nın Rusya’nın acımasız işgaline karşı cesur direnişi olmasaydı bugün burada olamazdık” dedi. Avrupa Birliği’ne katılım görüşmeleri yıllar alabiliyor; dolayısıyla bu karar Ukrayna’nın üyeliğini garanti etmeyecek. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx