Kıbrıs’ta ‘sahte diploma’ raporu: Davalı da davacı da memnun değil

İSTANBUL – Kıbrıs’taki sahte diploma soruşturmasında, Yüksek İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen emniyet ekibi, raporu hazırladı. Hazırlanan raporda Yüksek Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’nun (YÖDAK) Başkanı Turgay Avcı’ya ait olduğu belirtilen diplomada tahrifat olup olmadığı incelendi ve sahte olmadığına kanaat getirildi. YÖDAK avukatı, rapora itiraz ederek soruşturmanın kapatılmaya çalışıldığını belirtti. Emniyetin hazırladığı rapora Turgay Avcı’nın da itiraz ettiği iddia edilirken, Yüksek İdare Mahkemesi’nin 10 gün içerisinde yeni bir rapor istemesi bekleniyor.

‘DİPLOMADA TAHRİFAT YOK’

YÖDAK’ta başlayan ‘sahte diploma’ tartışmaları sonucunda, bir akademisyenin diploması sahte çıkınca kuruma dair kamuoyunda güvensizlik oluştu. Bunun üzerine YÖDAK tarafından bir heyet oluşturuldu. YÖDAK üyelerinin yanı sıra Kıbrıs’taki rektörlerin diplomalarını oluşturulan heyete sunulması istendi. YÖDAK’ın başındaki isim olan Turgay Avcı’nın diploma yerine fotokopi örneği göstermesi diplomasının sahte olduğu şüphelerini artırdı. Heyet Avcı’dan transkriptini de istedi. Avcı ise transkriptini göstermedi. Ardından başında olduğu YÖDAK’tan itibarı zedelendiği için davacı oldu. Yüksek İdare Mahkemesi tarafından yürütülen soruşturmada, Avcı’dan diploması istendi. Ardından da emniyet güçlerinden iddiaların araştırılıp rapor hazırlanması istendi. Emniyet yaptığı araştırma ile Turgay Avcı’nın gösterdiği diploma üzerinde ‘müstakil’ inceleme yaptıklarını diplomada herhangi bir tahribat olmadığını kayda geçirdi.

‘SORUŞTURMA KAPATILMAK İSTENİYOR’

YÖDAK avukatı mahkemeye, diploma üzerine bakılarak rapor hazırlandığını ve soruşturmanın kapatılmaya çalışıldığı itirazında bulundu. YÖDAK avukatı, Lübnan Beyrut Üniversitesi’nden Avcı’ya verilen diplomanın üzerinde yer alan isimlerle imzalarının gerçekliğinin sorgulanmadığını, diplomada yazan rektörün o dönem rektör olup olmadığına bakılmadığını ve transkripte bakılmadığını savundu. YÖDAK avukatlarına göre soruşturma kapatılmak isteniyor.

DAVACI DA DAVALI DA RAPORDAN MEMNUN DEĞİL

Mahkemenin 10 gün içerisinde yeni bir rapor talep etmesi beklenirken, raporu hazırlayan emniyet görevlisi de mahkemeye davet edildi. YÖDAK heyeti hazırlanan raporun yetersiz olduğuna işaret ederken, raporu yetersiz bulanlar arasında Turgay Avcı’nın da olduğu iddia ediliyor. Başka bir iddia ise Avcı’yı yargılayan mahkeme başkanının Avcı’nın komşusu ve arkadaşı olduğu yönünde.

KIBRIS EMNİYETİ NASIL BİR RAPOR HAZIRLADI?

Kıbrıs Emniyeti Genel Müdürlüğü Belge İnceleme Uzmanı tarafından hazırlanan raporda şu ifadelere yer verildi: “The American Universty antetli Turgay Salih Zeki adına düzenlenmiş diploma üzerinde yapılan müstakil inceleme neticesinde, diplomanın sahte olarak düzenlenmiş olduğuna veya belge üzerinde tahrifat yapıldığına dair kati bir bulgu tespit edilememiştir.”

Ne olmuştu?

2004-2013 yılları arasında milletvekili, 2006 ile 2009 yılları arasında Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olan, 2021’ten bu yana YÖDAK’ın başında olan Turgay Avcı’nın Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden aldığı diplomanın sahte olduğu iddia edilince soruşturma açıldı. Avcı’nın, YÖDAK heyetine transkriptini göstermekten imtina etmesiyle şüpheler artmıştı. YÖDAK heyetinin bağımsız yürüttüğü soruşturmada, Turgay Avcı’nın diplomasında Turgay Salih Zeki yazmasının mümkün olmayacağı öne sürülmüştü. 1974 yılında soyadı kanunu çıkarılmış Turgay Zeki kayıtlara Turgay Avcı olarak geçmişti. Turgay Avcı, 1980 yılında yani Turgay Avcı iken Beyrut Amerikan Üniversitesi’ne Turgay Zeki olarak giriş yapığı üniversitenin kayıtlarından ortaya çıkmıştı. Ardından 1985 yılında ise Turgay Salih Zeki ismiyle diploma almasının çelişki olduğunu belirten YÖDAK heyeti, soruşturmanın etkin yürütülmediği endişesini paylaşmıştı. Turgay Avcı ise iddiaları reddederek hakkında karalama kampanyası yürütüldüğünü söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx