Diplomatik kaynaklar: İran, İsrail’i “operasyon devam ederse müdahale etmek zorunda kalacakları” konusunda BM aracılığıyla uyardı

T24 Dış Haberler

İran’ın İsrail’e Birleşmiş Milletler üzerinden bir mesaj göndererek İsrail-Hamas savaşında gerilimi artırmak istemediğini, ancak İsrail’in Gazze’deki operasyonu devam ederse müdahale etmek zorunda kalacaklarını ifade etti. 

Axios’a konuşan iki diplomatik kaynağa göre cumartesi günü Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan ile görüştü. Wennesland’ın Hamas-İsrail savaşının Orta Doğu’ya yayılmasını önlemek için Tahran’dan yardım istediği ifade edildi. 

Kaynaklara göre Emirabdullahiyan da İran’ın savaşın bölgesel bir savaşa dönüşmesini istemediğini söyledi ve Hamas’ın rehin aldığı sivillerin serbest bırakılması için BM’ye yardımcı olmaya çalışmak istediklerini ifade etti.

Kaynaklar, Emirabdullahiyan’ın gerilimin daha da tırmanmasını istemeseler de kırmızı çizgileri olduğunu söylediğini; İsrail’in askeri operasyonlarının devam etmesi durumunda İran’ın “karşılık vermek zorunda kalacağını” bildirdiğini aktardı. Emirabdullahiyan’ın özellikle İsrail ordusunun gerçekleştirmesi gündemde olan kara harekatına vurgu yaptığı belirtildi.

Habere göre Wennesland, İsrail’in Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ve diğer yetkilileri arayarak Tahran’ın mesajını bildirdi. 

Wennesland’ın ofisi, temsilcinin cumartesi günü Emirabdullahiyan ile görüştüğünü doğruladı. Açıklamaya göre görüşmeden rehinelerin serbest bırakılması, gerilimin düşürülmesi ve savaşın yayılmasını önlemek için diplomatik girişimler konuşuldu.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e son 50 yılın en büyük saldırısını gerçekleştirmesinden bu yana İsrail Gazze’yi vuruyor. İsrail, “tamamen ablukaya alarak” gıda, su ve elektrik girişini önlediği Gazze Şeridi’nin sınırına asker yığınağı yaptı. İsrail ordusunun kısa süre içinde bir kara harekatına başlaması bekleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx