Cumhuriyet yazarı Balbay: Soylu, bakan kalmanın yollarını aradı; Erdoğan, Bahçeli’den yardım istedi

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, Süleyman Soylu‘nun İçişleri Bakanlığı görevinin sona ermesine ilişkin olarak, “Soylu’nun çok şey bildiği biliniyor!” derken, Ankara’da “Soylu milletvekili seçilmiş olmasına rağmen istifa edip bakanlıkta kalmanın yollarını aradı. Son ana dek zorladı. Erdoğan, Soylu’yu kenara çekme konusunda Bahçeli’den de yardım istedi. Son görüşmenin konularından biri buydu!” diye konuşulduğunu yazdı. 

Balbay, yazısında şunları kaydetti:

“Soylu’ya göre, seçimlerin kazanılması sürecinde en büyük pay Hakan Fidan’ın. Bu bağlamda karşılığını da aldı!

Fidan öteden beri siyasete girmek istiyordu. 2015’te Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde niyetlenmiş, Erdoğan, ‘bilgim dışında’ deyip taş koymuştu!

Soylu gibi ‘çok şey bilen’ Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı’na geçmesinin ardından MİT’in başına gelmesi planlanan İbrahim Kalın’la işbirliği zor olmayacaktır.

Ali Yerlikaya’nın nasıl bir içişleri bakanlığı yapacağını şu aşamada kestirmek zor değil ama en azından, ‘hukuk ve insan hakları’ diyen bir kişi o koltuğa oturdu. Yeri gelmişken yeniden altını çizelim, atanan her bakan, Saray’ın söylediklerini yaparken sadece ton farkı ortaya koyabilir.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx